друкувати


Володимир Лукієнко: Аванс видаватимемо лише після отримання акту огляду полів від страхової компанії

23 жовтня 2020, 09:00

АТ «Аграрний фонд» планує закупити у новому маркетинговому році (МР) 160 тис. т зернових, а саме 150 тис. т пшениці та 10 тис. т жита. Детальніше про умови нового форварду від компанії AgroPolit.com говорив із директором комерційного департаменту АТ «Аграрний фонд» Володимиром Лукієнко.

AgroPolit.com: АТ «Аграрний фонд» вже розпочав закупівлі зерна врожаю 2021 року, а які результати минулорічної форвардної програми? 

Володимир Лукієнко: Ми ще приймаємо зерно за минулорічними угодами, поки що не всі сільгоспвиробники  закрили свої зобов’язання перед «Аграрним фондом». В основному зараз нам поставляють кукурудзу. Крім того, є випадки, коли доводиться продовжувати термін дії контракту або змінювати культури, оскільки через посуху та неврожай сільгоспвиробники не можуть повною мірою виконати свої зобов’язання. 

AgroPolit.com: Чи багато у вас таких проблемних контрактів, і як ви виходите з ситуації?

Володимир Лукієнко: Проблемними є до 10 контрактів, і пов’язано це з посухою, яку ми могли спостерігати в південній частині України. Ситуація не була б такою складною, якби на початку року майбутній врожай застрахували, як це завжди робили в «Аграрному фонді». Однак минуле керівництво компанії чомусь не наполягало на страхуванні, а тепер доводиться шукати шляхи виходу зі складної ситуації. При цьому ми намагаємося максимально йти на зустріч сільгоспвиробникам. Розуміємо, в яких складних умовах вони опинилися, але й свої інтереси відстоюємо, адже від цього залежать прибутки Товариства, надходження до державного бюджету і можливості подальшої підтримки фермерів. Сподіваємося, що до кінця року вдасться владнати всі проблеми і закрити всі контракти.

AgroPolit.com: Нещодавно АТ «Аграрний фонд» розпочало нову форвардну програму. Які культури плануєте закуповувати і які умови пропонуєте сільгоспвиробникам?

Володимир Лукієнко: АТ «Аграрний фонд» планує закупити у новому маркетинговому році 160 тис. т зернових. Це значно менше, ніж ми звикли закуповувати, однак ми виходимо з фінансових можливостей, які нині є у Товариства. І навіть за таких умов ми виділили вдвічі більше коштів на підтримку сільгоспвиробників, ніж минулого року. З усіма умовами закупівель майбутнього врожаю, а також вимогами до укладення договорів можна ознайомитися на сайті Товариства і проконсультуватися у наших регіональних представників. 

AgroPolit.com: Чому ви сфокусувалися лише на двох культурах у новій форвардній програмі?

Володимир Лукієнко: Це також пов’язано з фінансовими можливостями Товариства. Крім того, пшениця це основна для нас культура, яку ми переробляємо, і реалізуємо на ринку продукти її переробки, тобто борошно. Разом з тим, якщо ми знайдемо додаткові можливості, то у весняній кампанії, можливо, розширимо лінійку наших закупівель.

AgroPolit.com: Що нового у форвардній програмі 2021 року?

Володимир Лукієнко: Обсяг закупівель збільшено, а інших суттєвих відмінностей немає. Ми так само залишили на вибір клієнту можливість контрактування – за біржовою угодою або за допомогою аграрної розписки. Тобто сільгоспвиробник має можливість обрати зручніший для себе спосіб контрактування. Так само наші клієнти можуть обрати ресурс: гроші, азотні добрива або те й інше.

Ми обов’язково будемо вимагати страхування майбутнього врожаю. Аванс видаватимемо лише після отримання акту огляду полів від страхової компанії, як робили це в попередні роки нашої роботи. Ми співпрацюємо з провідними страховими компаніями, тому сільгоспвиробник має змогу обрати ту, з якою йому зручніше працювати. Це дуже важливий аспект нашої співпраці, адже 2020 рік мав навчити, що краще перестрахуватися і вберегтися від кризових ситуацій.

AgroPolit.com: «Аграрний фонд» і надалі реалізовуватиме мінеральні добрива?

Володимир Лукієнко: Ми вже заявляли про те, що поступово завершимо займатися добривами. Однак на складах у нас ще залишається близько 100 тис. т добрив, закуплених в 2019 році та на початку 2020. Ми плануємо їх продати, а отримані кошти спрямувати на форвардну програму 2021 року. Після цього ми зосередимося на традиційній для «Аграрного фонду» підтримці сільгоспвиробників через закупівлі майбутнього врожаю.  

AgroPolit.com: На кого спрямована ваша форвардна програма, і звідки чекаєте найбільшої кількості заявок?

Володимир Лукієнко: Як і раніше АТ «Аграрний фонд» орієнтується на роботу з малими і середніми сільгоспвиробниками. У них відсутній доступ до тієї кількості фінансових інструментів, що мають великі компанії, а враховуючи, що й у нас обмежені фінансові можливості, то фокусуємося саме на малих і середніх виробниках. А щодо регіонального попиту, то зазвичай найбільше договорів ми укладаємо з сільгоспвиробниками зі східної і південної частини України, але відкриті до співпраці з усіма, в кого є така потреба.   

AgroPolit.com: Наостанок прокоментуйте, будь ласка, інформацю про те, що у бюджеті на 2021 рік закладені 360 млн грн на фінансування “Аграрного фонду”. 

Володимир Лукієнко: Йдеться, очевидно, про кошти для бюджетної установи – ДСБУ «Аграрний фонд», до якої ми не маємо жодного відношення.  АТ «Аграрний фонд» не отримує фінансування з державного бюджету. Ми як комерційна структура самі себе забезпечуємо і з прибутків сплачуємо дивіденди державі.