друкувати


Тарас Кутовий: Якщо хтось очікував феєричних входів у міністерство, то цього не відбудеться...шоу не буде

15 квітня 2016, 12:05
Тарас Кутовий, міністр  аграрної політики та продовльства України

Новопризначений міністр аграрної політики та продовольства України Тарас Кутовий ступив офіційно на посаду. У своєму першому виступі перед командою Мінагропроду він окреслив першочергові кроки на посту аграрного міністра та прийняв всі справи від колишнього очільника Олексія Павленка. Кутовий також поспілкувався з обмеженим колом журналістів про свої перші кроки на міністерській посаді. Дивітьcя ексклюзивний фотозвіт AgroPolit.com про те, як розпочався перший день Тараса Кутового на посту аграрного міністра УкраїниПро те, чим займатиметься новий очільник Мінагропроду, у бліц-інтерв’ю його розпитав AgroPolit.com:

AgroPolit.com: Ваші плани: чого чекати найближчим часом? Що буде з кадрами команди Олексія Павленка?

Тарас Кутовий: Базова позиція — ми прийшли робити роботу, а не тасувати карти. Ми проаналізуємо попередню роботу, подивимося плани на наступні місяці і з результатами я визначусь, на кого можна покладатися а на кого — ні, у мене широкий досвід роботи з людьми.  Наразі ми поговорили з Олексієм Павленком і Яролавом Краснопольським про ключові моменти, приймаю їх до уваги і починаємо працювати. 

Базова позиція — ми прийшли робити роботу, а не тасувати карти

Для мене головна задача — ніяких пауз чи пробуксовок. Все хороше, що було зроблено — не має пробуксовувати. Друге — входження у переговорний процес разом з Мінфіном, МВФ щодо перегляду умов та меж роботи АПК, перш за все, у контекст державної підтримки і податкового регулювання. Оце те ключове, що вимагає швидких рішень. На цьому ми зосередимося.  

Фото: Віталій Сало

Фото: Віталій Сало

AgroPolit.com: Коли подасте до Ради свій варіант зміни оподаткування для АПК?

Тарас Кутовий: Це можна робити, коли відпрацюємо з Мінфіном і отримаємо зворотній зв'язок із МВФ. Я не хочу робити кроків, які не матимуть результатів і займатися голим популізмом. Можна сьогодні сформувати прекрасні умови, всі аплодуватимуть, але через три дні зрозуміти, що це не буде виконано. Краще пообіцяти менше, але зробити, аніж обіцяти золоті гори і нічого… Малі, але конкретні кроки. Все з цього починається.

Я не хочу робити кроків, які не матимуть результатів і займатися голим популізмом

AgroPolit.com: Які законодавчі ініціативи проситимете підтримати парламент, у першу чергу? Кого бачите на своєму місці у аграрному комітеті ?

Тарас Кутовий: Ініціюватиму те, що уже сказав. Крім того на порядку денному стоїть прийняття законопроекту №4355 про посилення ролі місцевих громад, про передачу земель поза межами населених пунктів, про питання контролю за родючістю грунтів. Документ уже стояв у порядку денному, на жаль, ми до нього не дійшли в силу того, що був напружений порядок денний. Думаю, він буде проголосований. Також є питання відумерлої спадщини — воно вже проголосовано у порядку денному. Думаю що зможемо швидко прийняти. 

Щодо поданих законодавчих ініціатив Мінагропрода, то, думаю, що зможемо швидко переглянути все, що є у Мін'юсті, подивмося, що переподамо, які притримаємо, можливо, замість них подаємо нові.

Щодо поданих законодавчих ініціатив Мінагропрода, то, думаю, що зможемо швидко переглянути все, що є у Мін'юсті, подивмося, що переподамо, які притримаємо, можливо, замість них подаємо нові

Щодо наступника у Раді, то всі члени комітету гідні, аби його очолити. Втім хто прийде на зміну — це буде рішення залу. Я сподіваюся, що це буде людина, яка зможе згуртувати комітет. Я горджуся тим, що за весь час керівництвом комітету у мене не було жодного не конструктивного засідання. Хоча, передумов іноді (розглядалися різні питання і дуже гарячі) були і нам вдавалося уникнути конфліктів. 

Фото: Віталій Сало

Фото: Віталій Сало

AgroPolit.com: Куди поїдете в перший регіон найперше?

Тарас Кутовий: Поїду туди, де буду найбільше потрібний. Звичайно, у мене найбільший сентимент до Полтавщини, бо це моя Батьківщина і там двічі мене підтримував. І частково те, що я спілкуюся з вами у цій ролі, звичайно, — результат довіри людей, які двічі голосували за мене на цьому мажоритарному окрузі. Звісно, туди це буде один з перших візитів. Але найперше їхатиму туди, де найбільше потрібен, де зможемо досягнути ефективності. У нас так само проблем на Півдні, Сході країни і нам треба приближувати повернення тимчасово окупованих територій і я хочу, щоб вони з тієї сторони з жадібними очима дивилися, яка у нас там стоїть пшениця і наливається.

Але найперше їхатиму туди, де найбільше потрібен, де зможемо досягнути ефективності. У нас так само проблем на Півдні, Сході країни і нам треба приближувати повернення тимчасово окупованих територій

AgroPolit.com: Що будете робити з земельним законопроектом, який так і не подав попередній КМУ до Ради?

Тарас Кутовий: Вчора на КМУ я це питання підняв. У мене була коротка розмова з міністром фінансів. Сподіваюся, що буде зустріч із керівництвом Держгеокадастру, з заступниками прогляну, що зроблено у цьому напрямку. Має бути врахована позиція Мінфіну та КМУ у кінцевому результаті. Ми розуміємо, що це питання буде болючим, але ховатися від  цього уже немає часу. Я був автором законопроекту з продовження мораторію на 1 рік. Саме я вимагав рік, аби це питання не заговорювали на 10-15-20 років і не можучи при  цьому пояснити на якій підставі мораторій продовжувати. Ми мажмо відпрацювати продовження мораторію з громадськістю і, перш за все, зробити законопроект таким, який отримає підтримку і не матиме глобального спротиву з боку гравців ринку, громадян і власників паїв. Наразі у нас трішки не збалансована позиція: є інтереси фермерів, власників паїв, у деяких власників паїв цей інтерес зник, бо вони померли. Так само є елемент взаємодії з нашим європартнерами і треба розміти, що ми інтегруємося.

AgroPolit.com: Тобто за базу братимете той законопроект, який розробили раніш?

Тарас Кутовий: Насправді у ньому 90% — технічні моменти. Ключових — 5% і у них потрібно концептуально визначити: чи є цей ринок, немає, у якому вигляді, що робимо з пайовими і державним землями, ОСГ, як фактично всі ці речі пов’язуємо до купи.

Фото: Віталій Сало

Фото: Віталій Сало

AgroPolit.com: Земельну реформу починати треба з продажу державних земель чи  ні?

Тарас Кутовий: У своєму запитанні ви заклали відповідь. Я цього жодного разу це не сказав. Це має бути комплексне питання: і державні, і пайові землі. Тобто весь комплекс питань має бути прописано, аби всі розуміли, яке це діє. Якщо ми тільки залишимо якусь галузь не  врегульованою, то у нас ринок дуже мудрий і одразу у нерегульованій галузі з’явиться своє «розумне» регулювання учасниками ринку. Цього не можна допустити: комплексний закон, який додасть нам поваги, а не ганьби. 

AgroPolit.com: Попереднє завдання прем’єра Арсенія Яценюка про продаж 1 млн га землі треба виконувати?

Тарас Кутовий: Це був виступ прем’єра, який настільки мені відомо, не підкріплений ні рішенням КМУ, ні законодавчим актом. Якщо він був, то це питання, до якого точно повернуться. Як мінімум, це питання не обговорювалося на комітеті, а ми розуміємо, що його вирішуватиме Верховна Рада. Тому вкрай важливо, аби воно виносилося на Раду. Перше, що я планую зробити на посаді міністра, провести зустрічі  з фракціями та обговорити в тому числі й це питання. Я хочу виносити разом з прем’єром та КМУ той законопроект, який буде робочий. Я не хочу подавати папір, на якому окремі політсили просто пропіаряться. Як результат, не досягнемо ніякого результату і це буде просто вода у пісок.

Якщо хтось очікував феєричних входів у міністерство, то цього не відбудеться, бо новий уряд прийшов працювати і досягати результатів, а не робити шоу. Шоу у нас достатньо, на жаль, у тому залі, де я мав честь находитися до цього часу

AgroPolit.com: Вистачить зарплати президента, щоб прожити?

Тарас Кутовий: Я не знаю, яка вона, але точно — не набагато більша, аніж у депутат. Буду відвертий — це не те джерело, за яке я утримую сім’ю. Я прийшов із бізнесу, у мене є великі задекларовані статки. Думаю, так само було у попереднього міністра та інших людей з бізнесу, які жертвують свій час на благо держави. Це базовий підхід. Зарплати народного депутат мені достатньо для 4-х поїздок на округ, аби заплатити за бензин.

AgroPolit.com: Що вважаєте найбільшим досягненням попереднього міністра?

Тарас Кутовий: Перше — припинили говорити про Мінагрпород, як про гніздо корупції. Це перше відчутне  досягнення.  Є багато робочих питань: одне з них  — зміна ставлення і підходу до роботи з нашими європейськими партнерами. Це видимий результат. Є досягнення у галузі дерегуляції, та інших напрямках міністерства. Ми говоримо про видимі концептуальні зміни.  Ніхто цього не заперечує. Чи можу я сказати, що процес завершено? Ні. Але точно — робота, як роблена — суттєва і відчутна.

AgroPolit.com: Тобто повчитися у Павленка є чому?

Тарас Кутовий: Що Олексій Павленко зробив — за  це треба подякувати. Якщо його можна за щось пожурити, то, перш за все, хай це зробить ринок, а не я. Все, хороше зроблене має продовжуватися. Якщо хтось очікував феєричних входів у міністерство, то цього не відбудеться, бо новий уряд прийшов працювати і досягати результатів, а не робити шоу. Шоу у нас достатньо, на жаль, у тому залі, де я мав честь находитися до цього часу.

Фото: Віталій Сало

Фото: Віталій Сало

AgroPolit.com: Ваше бачення щодо приватизації?

Тарас Кутовий: Процес приватизації, очевидно, має продовжуватися. Але це не має бути «сліпа» приватизація. Ті державні підприємства, які можуть ефективно працювати, повинні свій прибуток віддавати, у тому числі для галузі. І взагалі підхід для галузі наступний: підприємства, які мають прибутки у сфері підпорядкування АПК, вони можуть генерувати фінансовий ресурс для підтримки малих фермерів і підприємств.

Процес приватизації, очевидно, має продовжуватися. Але це не має бути «сліпа» приватизація

AgroPolit.com: То «Укрспирт» будете приватизувати  чи ні?

Тарас Кутовий: Ми розберемося з цим питанням. Я глибоко не знаю ще його діяльності. Але це одне з підприємств у галузі, про  яку ви згадали. В ній треба дати максимально широку можливість всім підприємствам спиртової галузі працювати. Якщо у підприємствах з підпорядкування «Укрспирт» є ефективні директори на місцях, то наша задача — дати можливість працювати, шукати нові ринки збуту разом з міністерством, аби вони заробляли прибуток. У галузі також працевлаштовано багато людей. Є хороші спеціалісти. Розумна приватизація має бути. Тобто якщо хочемо щось приватизувати, то потрібно віддавати невеличкі пакети, давати додаткові зобов’язання інвесторам, щоб вони брали на себе їх і показували  ефективність і лише на базі цього треба збільшувати пакет володіння цими підприємствами.

Тобто якщо хочемо щось приватизувати, то потрібно віддавати невеличкі пакети, давати додаткові зобов’язання інвесторам, щоб вони брали на себе їх і показували  ефективність і лише на базі цього треба збільшувати пакет володіння цими підприємствами

Наприклад, віддали 10% — показали гарний результат і можемо потім відавати ще 5%. Але якщо стратегічне підприємство генерує гарний прибуток, то може його накопичувати й далі для громадян України і підтримувати бюджет. На жаль, досвід показує, що мало прикладів ефективного управління державою стратегічних підприємств. Тобто, має бути партнерство міжнародного бізнесу, експертів. І я би робив акцент не на фінансових, а стратегічних інвесторах, які мають експертизу, стратегію, ринки збуту, фінансові ресурси і разом з ними піднімати галузь. Це підніме нашу прозорість, дасть  можливість говорити інвесторам у світі та ЄС, що з Україною можна працювати прозоро, заробляти гроші і тут є ефективні, якісні менеджери, які сприяють розвитку галузі. Тобто треба іти крок за кроком.

Наталія Білоусова, Наталія Ключнікова, AgroPolit.com