друкувати


Тимофій Милованов: На тлі кастрованого ринку землі та популізму у владі, пост міністра аграрної політики – посада камікадзе

17 липня 2020, 08:01

Ринок землі «кастрований», земельна іпотека під 10% річних та відновлення Мінагрополітики під чітким керівництвом міністра-камікадзе. Про це та багато іншого AgroPolit.com  поговорив на зерновій конференції Grain Ukraine 2020. Limited Edition в Одесі з колишнім очільником МЕРТу Тимофієм Миловановим.

AgroPolit.com: Під час свого виступу ви заявили, що земельний закон 552-IX кастрований. Поясніть, будь ласка, свою позицію.

Тимофій Милованов: Обрізали його сутність. Закон про відкриття ринку землі  552-IX обрізаний. Це відмічають навіть його противники, які не хотіли за нього голосувати. Я розумію політичну доцільність  закону  552-IX і, те, що взагалі, нам пощастило його прийняти. Але потрібно називати речі своїми іменами – це не ринок землі, це не детінізація ринку землі. У нас була ідея – створення прозорого ринку землі, але ринок як був тіньовим, так і залишиться.

Цей закон 552-IX несе позитивний момент у політичному та комунікативному сенсі: люди побачать, що відкриття ринку не скине небо на землю, ніхто не почне вивозити землю в умовну Німеччину чи Росію, і хтось починає краще працювати на землі. Але, знаєте, ми весь час обираємо повільний темп розвитку, ми 30 років поспіль боїмося зробити те, що зробити потрібно. Ми весь час боїмося, що щось піде не так. Звичайно, що все не може йти чітко за планом, але потрібно перестати боятися і навчитися брати на себе ризики.

Закон про відкриття ринку  552-IX ще можуть відмотати назад через Конституційний суд

AgroPolit.com: Як ви оцінюєте перспективи запуску ринку землі.

Тимофій Милованов: Закон про відкриття ринку  552-IX ще можуть відмотати назад через Конституційний суд, або – прийняти ще один мораторій. Існують ризики, що навіть в «кастрованому» вигляді закон про ринок землі  552-IX не почне працювати.

AgroPolit.com: Зважаючи на те, що ринок землі має запрацювати з наступного року чи достатньо в нас часу на підготовку до старту?

Тимофій Милованов: Нам потрібно прийняти ще низку законів, щоб забезпечити майбутній ринок землі відповідним інструментарієм: створити відповідні фонди підтримки кредитування, страхування. Наповнити їх людьми, ресурсами, підзаконними актами (які описують алгоритм видачі коштів), провести пілотний проект. Часу для всього цього достатньо, а от чого може бракувати – це своєчасності. Адже кажучи, що часу у нас достатньо, у нас можуть зволікати до моменту, коли цього часу вже не буде. Це як з мораторієм, коли всі казали, що у нас є цілий рік, щоб розробити відповідні кроки, а потім ніхто нічого не робив, і в кінці року сказали, що відміняти мораторій не можна, адже ніхто нічого не зробив. Тож, коли постає питання чи достатньо у нас часу для розробки та запуску відповідних інструментів – достатньо, але не можна зволікати.

Про ставку кредитування під землю

AgroPolit.com:: Якби сьогодні запустили іпотеку, якою б була вартість кредиту?

Тимофій Милованов: У нас сьогодні облікова ставка на рівні 6 %. За умови, що все запрацює без бюрократичних перепон, то до цього додайте +2-4 % (2 % банку заробити і 2 % за ризик) і отримаємо ставку на рівні 8-10 %. Але на даний момент через відсутність інфраструктури ми маємо високі ризики. Сьогодні у нас відсутня вся ця «підзаконка», щоб можна було забезпечити страхування кредитів. Якщо б все це було, я думаю, ставка була б точно нижче 10 %.

AgroPolit.com: Ви досить «гучно» пішли з посади міністра, «грюкнувши дверима», що стало причиною?

Тимофій Милованов: Я пішов з посади через незгоду з призначеннями фінансово-економічного блоку, а конкретно – не сподобалося призначення Ігоря Уманського. Мені не сподобалося призначення Іллі Ємця. Мені не сподобалося, що на той момент не було призначено міністра економіки і, відповідно, було незрозуміло з ким працювати на посаду аграрного міністра. Я не міг би ефективно працювати в тому уряді. Якби я залишився, то лише пересварився б з усіма і навряд чи це додало конструктиву у роботі.

За оптимістичними розрахунками відновлення міністерства займе рік-півтора.

AgroPolit.com: У вересні збираються поновити роботу Міністерство аграрної політики, як ви прокоментуєте перспективу його відновлення?

Тимофій Милованов: Рішення про відновлення Мінагрополітики вже у вересні 2020 року є, але потрібно дочекатися його реалізації. Адже одне – це розпустити стару структуру, вибрати звідти найкращих і перевести на роботу до Міністерства економічного розвитку в окремі підрозділи, і друге – це просто всіх розігнати. Щоб відновити таку структуру, потрібного заново створювати відділи та й питання постає – хто туди піде працювати, в умовах турбулентності та низьких зарплат? Я думаю, що виникне проблема з наймом фахових кадрів. От і виходить, що на тлі «кастрованого» ринку землі і популізму у владі, пост міністра аграрної політики – посада камікадзе. Тому, хто прийде на посаду аграрного міністра, тому потрібно буде відповідати за реформи, які потрібно доробити, а ресурсів та кадрів для цього немає. Бюджет на міністерство з'явиться лише з наступного року, а потрібно буде вже зараз провести 300 конкурсів. Тож за оптимістичними розрахунками відновлення міністерства займе рік-півтора.

AgroPolit.com: Як ви прокоментуєте знищення старого міністерства, адже і ви були до цього причетні?

Тимофій Милованов: Я не жалкую про розформування старого міністерства, адже там навіть архіву документів не було: неможливо було прийти і зрозуміти, що там є, а що відсутнє. Тож сьогодні існує доцільність створення оновленої структури. Питання – наскільки реально це зробити?

AgroPolit.com: Ви плануєте і далі жити в Україні?

Тимофій Милованов: Так, якщо країну не рознесуть на друзки. Звичайно, буду жити тут.

Наталія Білоусова головний редактор AgroPolit.com