друкувати


Роман Лещенко: Ми сформуємо земельний «форбс» і покажемо, хто за схемою створення ОСГ тримає тисячі гектарів земель

16 липня 2020, 08:00
Роман Лещенко голова Держгеокадастру, уповноважений президента із земельних питань

Україна побачить перелік основних підпільних тримачів державних земель. Такий анонс зробив під час виступу на зерновій конференції Grain Ukraine 2020. Limited Edition в Одесі голова Держгеокадастру, уповноважений президента із земельних питань Роман Лещенко. AgroPolit.com розпитав його про це детальніше.

Земельний довідник України 2020 — інфографічний навігатор по ринку землі

На публічній кадастровій карті з’явиться публічний шар оподаткування кожної кадастрової ділянки, щоби кожен бачив суми сплачених податків».

AgroPolit.com: Озвучте ще раз свої завдання на посаді голови?

Роман Лещенко: Навіть якщо законопроєкт №2194 не приймуть, то я зроблю все, щоб передати землю громадам, і ми до цього будемо готові. Найближчим часом покажемо суспільству так звані відомчі землі, де є 200 тис. га земель с/г призначення, а де на них вирощується с/г продукція. Покажемо їхній бюджет: чистий прибуток через призму супутникових знімків (врожайність вирощуваних культур),а також хто за цим стоїть. Це перший крок на посаді голови Держгеокадастру. 

Другий крок – без профільного закону про приватизацію держаних земель можемо розпочати приватизацію цих підприємств трудовими корективами через механізм безкоштовної приватизації чесно і прозоро. Це можемо робити швидко. 

Третій крок – ми можемо показати тіньовий обіг зерна, виходячи з даних про обліковані землі. Йдеться про мільярди доларів тіньового обігу зерна. В Україні нині є технічна можливість показати, скільки га с/г землі в тіні через податкову службу (уже на фінальній стадії) – за кодом ЄДРПО по с/г довідці бачимо заниження врожайності. А за фактом моніторингу земель по супутнику бачимо цю податкову диспропорцію. От її й покажемо.

На публічній кадастровій карті з’явиться публічний шар оподаткування кожної кадастрової ділянки, щоби кожен бачив суми сплачених податків. Покажемо мультиплікатор (скільки податків не сплачено на тій чи іншій зоні, а скільки вирощено), який тіньовий обіг зерна тисне на економіку, коли суспільство побачить, скільки держава втрачає щорічно. 

Читати до теми: Як відредагувати земельну реформу в Україні, скориставшись досвідом країн ЄС та США

Ми також готові піти на історичний крок – передати землю народу, громадам, навіть якщо вони будуть не сформовані на той момент до кінця».

AgroPolit.com:  Розкажіть про земельний «форбс».

Роман Лещенко: Ми завершуємо інвентаризацію. На початку серпня прем’єр відповість про її результати, а також відкриємо все, що проінвентаризували. Ми також готові піти на історичний крок – передати землю народу, громадам, навіть якщо вони будуть не сформовані на той момент до кінця.

 Та з іншого боку ми бачимо значний обсяг криміналу і дерибану. Ще одне: у кожного вкраденого гектару є конкретне прізвище, ім’я та по батькові… Ми сформуємо земельний «форбс» і покажемо людям, хто за схемою створення ОСГ тримає тисячі га земель, як вони цю землю зареєстрували на фізичних та юридичних осіб…

 Нам треба жити по-чесному та припинити інсинуації «про матінку-землю», про те, що її вивезуть вагонами. За місяць роботи на посаді я зрозумів, чому так «охороняли землю», а саме мораторій. Бо це найкраща форма розкрадання. Ми зробили первинний аудит і побачили маштаби. Кількість схем через підставних осіб, механізми ОСГ, через фіктивне ПДВ, крадіжки на держпідприємствах процвітали. Слід припинити обманювати людей…

Читати до теми: Закон 485-ІХ про планування використання земель: що зміниться для власників паїв, громад і Держгеокадастру
 

 Про відбір учасників земельного «форбсу»

AgroPolit.com: Як проводиться відбір цих «форбсівців»?

Роман Лещенко: Земельний «форбс» – це умовна назва. З точки зору організації і проведення аудиту, який зараз відбувається, безпосередньо за системою первинного набувача земельної ділянки в режимі безоплатної приватизації (незалежно від розміру ділянки), ми відстежуємо, хто ніби один раз скористався своїм правом безоплатної приватизації. І ми бачимо, що маємо дуже серйозні зловживання в цьому процесі, є чимало громадян України, які скористалися таким правом неодноразово.

Аналізуючи ситуацію з земельними ділянками, бачимо, що ці ділянки відчужувалися на третіх осіб, а потім повторно перепродавалися. У структурі аудиту спостерігаємо цілі групи фізичних і юридичних осіб, які акумулюють такі земельні ділянки на себе та групу пов'язаних осіб. Сотні гектарів сформовано на цих підставних осіб.

Ми з'ясували, хто є кінцевим бенефіціаром таких земель, хто фактично володіє цими землями, адже капіталізація таких активів дуже висока.

AgroPolit.com: А можна сказати, що є один якийсь тримач земель, чи там група безіменних фігур?

Роман Лещенко: Там досить велика мережа підставних осіб, але вони пов'язані між собою (родинні та корпоративні зв'язки). І хоча це розгалужена мережа земельних бенефіціарів, ми все одно бачимо такі ділянки та масиви земель у регіонах.

Читати до теми: Концепція земельної реформи від новообраного голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Романа Лещенка

AgroPolit.com: «Земельний форбс» – це земельна мафія України?

Роман Лещенко: Я не скажу, що це мафія. Це питання до правоохоронних органів. Зауважу, що йдеться про непідмораторні землі – це землі ОСГ. Наше завдання – показати, які родини, клани та групи пов'язаних осіб володіють ними.

AgroPolit.com: З таких груп вийде сформувати ТОП-10 чи ТОП-20, скільки таких груп?

Роман Лещенко: З того, що ми зараз бачимо, можу лише сказати, що більшість прізвищ лідерів таких груп відома широкому загалу. Коли ми аналізували структуру їхніх доходів, помітили, що ці люди не мали задекларованих доходів, які були б потрібні для купівлі такої кількості землі. Після закінчення аудиту ми представимо суспільству всі фрагменти цих справ та «головних героїв».

Зауважу, що дешеві інсинуації «міцних господарників», які стверджують, що їхній публічний реєстр набуття прав на майно – це трошки інша річ. Мова про те, що «господарники» стверджували: неможливо набувати земельні ділянки однією і тією ж особою кілька разів поспіль, бо система це заблокує. Ми покажемо суспільству, як ця система обходилася і як у різних регіонах ця земля набувала власників, із використанням тих чи інших схем.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com