друкувати


Володимир Майструк: Програма інвентаризації с/г земель допомогла залучити до бюджету ОТГ майже мільйон грн

11 березня 2019, 14:15
Володимир Майструк

Завдяки безкоштовній програми інвентаризації с/г земель, яка допомагає заповнити пробіли в Держгеокадастрі, Потіївська ОТГ отримала можливість додатково залучити до бюджету громади близько 820 тис. грн. Як повідомив голова ОТГ Володимир Майструк, в базі була відсутня інформація про 166 с/г ділянки. При укладанні договорів оренди (середня нормативна оцінка по громаді – 41 тис. грн) враховуючи 12% від НГО, громада може додатково залучити до бюджету кошти, отримані від оренди «знайдених» земель.

Це  вже другий приклад безкоштовної інвентаризації, запущений в рамках спеціального проекту спілки Центр розвитку земельних правовідносин в Україні. Перший стартував з Чоповицької ОТГ Житомирської області. За словами голови спілки Леоніда Корейби, результати досліджень с/г земель громад  свідчать: 1/3 проінвентаризованих земельних ділянок відсутні у Держземкадастрі.

Які результати проекту у Потіївській ОТГ? Більше про  це розпоів її голова Володимир Майструк в бліц-інтерв’ю для AgroPolit.com: 

Читайте до теми:  ТОП-3 земельних успіхів та провалів парламенту за 5 років

AgroPolit.com: Володимире Олександровичу, розкажіть, будь ласка, як ви дізналися про проект і чому вирішили долучитися до цієї ініціативи?

Володимир Майструк: Про проект стало відомо  від Олександра Гнітецького (радника з просторового планування та управління ресурсами Житомирського центру розвитку місцевого самоврядування). Мій начальник земельного відділу був в Житомирі на курсах і вони познайомилися там. Наший співпрацівник розповів, що у нас існує проблема з необлікованими землями. Він розказав йому про проблеми і  про питання, які є у нас по громаді, що є потреба в інвентаризації землі. У відповідь нам запропонували допомогу і завірили, що можна вивести всі дані «до одинички»,  щоб все було з’ясовано: які землі обробляють, які не обробляють.

AgroPolit.com: Коли стартував проект і на якому етапі перебуває зараз?

Володимир Майструк: Стартував цей проект завдяки співпраці зі спілкою Центр розвитку земельних правовідносин, приблизно, місяці 3 назад і у нас він вже завершений.

Читайте до теми: Вільний ринок землі та 6 основних міфів

AgroPolit.com: Ви підраховували, скільки довелося б заплатити з бюджету громади, якби ви власними силами робили інвентаризацію земель?

Володимир Майструк: Якщо своїми силами, то до 300 тис. грн прийшлося б викинути. Я раніше цікавився цим питанням, щоб нам зробити повну інвентаризацію всіх земель, то десь було від 260 до 300 тисяч для того, щоб зробити цю роботу. Програма інвентаризації с/г земель допомогла залучити до бюджету ОТГ майже мільйон грн.

AgroPolit.com: Дослідження в рамках проекту показало, що про значну частину ваших земель відсутні відомості у Державному земельному кадастрі. Маючи карту на руках, що Ви плануєте робити з цими землями надалі?

Володимир Майструк: Так, дослідження показало, що у нас виявилося чимало земельних ділянок, які оброблялися але не були введені до реєстру. Нам передали землі за межами населених пунктів (ми перші в області попали до списку) – віддали 1330 га землі, якими ми маємо право розпоряджатися. Не Держгеокадастр, а ми. Дивлячись на цю карту, ми бачимо кожну земельну ділянку, хто її обробляє, хто може її обробляти і хто хоче її обробляти.

Читати до теми: Михайло Філоненко: Інвентаризація земель – це боротьба з нечесними агровиробниками!

AgroPolit.com: Яких результатів очікуєте по завершенні проекту?

Володимир Майструк: Зараз ми вирішуємо питання, пов’язані з оформленням документів для того, щоб провести аукціон на ці земельні ділянки, які нам відійшли за межами населених пунктів. Цей аукціон потрібен, щоб знайшлись інвестори і ми б змогли отримувати гроші для розвитку громади.

AgroPolit.com: Чи допомагає така інвентаризація в роботі та чи впорались би ви без неї? Скільки б це забрало часу?

Володимир Майструк: Коли ми почали працювати над інвентаризацією, а у нас об’єдналося 5 сільських рад в одну територіальну громаду, тож земель мали чимало… Коли ми опрацювали один Старостинський округ і взялися за інший – це опрацювання зайняло, приблизно, півтора місяці. Але варто зауважити, що у нас немає такого доступу до всіх баз та інформації, яку знайшли ці люди, що готували проект інвентаризації. Ми, зі свого боку, підготували власну документацію по землі, вона співпала з тим, що зробили організатори проекту, але в нас це зайняло дуже багато часу. Варто зауважити, що на крім інвентаризації потрібно ще робити проектну документацію, а ще ж багато щоденних питань виникає і їх потрібно вирішувати. Я маю на увазі питання з земельниками.

Це потрібно закрити відділ, відсторонити їх від інших питань, щоб вони сиділи і займалися виключно інвентаризацією. Тож в ідеалі – це зайняло б місяців 4-5, без урахування щоденної роботи, яку потрібно виконувати. Тож – це складно було б реалізувати власними силами.

AgroPolit.com: Хто, на Вашу думку, повинен вирішувати питання інвентаризації земель в ОТГ — держава, місцева влада, бізнес?

Володимир Майструк: Я не готовий зараз на 100% стверджувати, але, думаю, що це питання має вирішуватись якось комплексно, тому що нині в державному кадастрі присутні всі дані по землі, які є. Ну і звичайно ж, ті хто зацікавлені в цьому, це напевно ми – місцеві органи самоврядування, оскільки на наших об’єднаних територіальних громадах і на наших територіях ці землі знаходяться, ну і держава та бізнес. Самотужки завжди важко працювати, вирішувати питання, а спільно – воно може і більш продуктивно, і більш прогресивно розвиватися.

Віталій Хворостяний журналіст AgroPolit.com