друкувати


Денис Ковальський: Український аграрний бізнес піде вгору, коли міністром стане фермер

28 серпня 2017, 07:17
Денис Ковальський

Із 1 серпня набула чинності Угода про Зону вільної торгівлі між Канадою та Україною. Для вітчизняних аграріїв це привід не лише спрогнозувати ризики чи переваги безмитної торгівлі із заокеанською державою, яка, до того ж, історично близька до України, а й ближче дізнатися, як працює аграрний ринок Канади та яким чином цей досвід може бути корисний українському фермеру. За сотню років Канаді вдалося із «фермерської Сахари» із необробленими землями побудувати одну з найуспішніших аграрних економік світу. Ділитися досвідом з українськими фермерами готові й самі канадці, а особливо – вихідці з України. Серед них – Денис Ковальський. В минулому – фермер, працював у Міністерстві сільського господарства Канади. Його сім’я емігрувала за океан ще на почату минулого століття з півночі Львівської області. AgroPolit.com поговорив із ним про досвід Канади у розбудові аграрного сектору, а також дізнався про його погляд на актуальні проблеми для українських аграріїв – ринок землі та рейдерство аграрних компаній, яке останнім часом знову набрало обертів.

AgroPolit.com: Розкажіть, будь ласка, з якою метою ви приїхали працювати в Україну?

Денис Ковальський: Я вважаю, що в Україні потрібно розбудовувати фермерський рух, сімейні ферми, тому що це найбільш ефективний шлях господарювання. В Канаді, для прикладу, більшість сільських господарств – це сімейні фермерства. У них можуть бути різні банки землі – від кількох десятків до кількох тисяч га. Хоча кожен фермер ще на початку минулого століття починав із 65 га, які можна було купити за 10 доларів. Так зробила моя сім’я. У нас є одна сімейна ферма на 4 тисячі га. Один із менеджерів цієї ферми – агроном з Умані.

Такого руху, щоб фермери й холдинги протистояли в Канаді, немає

AgroPolit.com: Холдингів у вас немає?

Денис Ковальський: Вони є, але такого руху, щоб фермери й холдинги протистояли, немає. Вони навчилися мирно співіснувати. Фермери  у Канаді – це сила.

AgroPolit.com: За рахунок чого Канаді вдалося розбудувати фермерство?

Денис Ковальський: По-перше, була гарна можливість, коли продавали вільні землі та їх заселяли. Уже тоді фермери об’єдналися в кооперативний рух. Потім у 1935 році уряд створив Пшеничну комісію. І тоді канадські фермери не заходили на ринок поодинці, а робили це через комісію, яка працювала не на себе, а на фермерство. Також було введено багато програм на страхування урожаю від засухи, граду чи шкідників. Були різні програми, які стабілізували ситуацію на агроринку.

Читати до теми: Як зміниться економіка України від ЗВТ із Канадою?

У 80-х роках ми мали чудового міністра аграрної політики, який був фермером, – Юджин Вілен. Він пробув на своїй посаді з 1972-го по 1984 рік і зробив дуже багато для розбудови сільського господарства Канади. Для нього найважливішими завжди були фермери. Другою головною справою були для нього науковці, третя – дешеві кредити для фермерів. А 45 років тому він ввів систему управління постачанням і виробництвом продукції, яка працює й сьогодні. Вона стосується молока, м’яса птиці та яєць. І впродовж усього часу у тих секторах не було кризи.

Канадські фермери платять менший податок на паливо, ніж звичайні споживачі

AgroPolit.com: Якою сьогодні є державна програма підтримки фермерів у Канаді?

Денис Ковальський: Є багато різних програм. Наприклад, коли держава доплачує певну суму коштів фермерам і вони можуть використати їх, коли виникають проблеми. Також канадські фермери платять менший податок на паливо, ніж звичайні споживачі.

AgroPolit.com: Скільки становить підтримка держави на один 1 га?

Денис Ковальський: Складно сказати, бо  у всіх регіонах  Канади по-різному. В Онтаріо, наприклад,  вирощують овочі, там високий прибуток, на заході – більше вирощують зернових, тому там дохід менший.

Українські фермери могли б поїхати в Канаду і без проблем там керувати

AgroPolit.com: В чому різниця між канадським та українським фермером?

Денис Ковальський: Фермери є фермерами в усьому світі. Вони повинні розумітися на плануванні. І тут таке є. Але українські фермери мають глибокий характер. Особливо ті, хто починав цим займатися в 90-х роках. Вони мали хорошу освіту та досвід. Я б не сказав, що існує велика різниця. Українські фермери могли б поїхати в Канаду і без проблем там керувати.

Читати до теми: Зона вільної торгівлі з Канадою – втрачені можливості чи шанс на нові інвестиції?

Повинен бути вільний рух трудових ресурсів між Україною та Канадою

AgroPolit.com: Як Ви оцінюєте ЗВТ між Україною та Канадою?

Денис Ковальський: Я гадаю, що не може бути жодної вільної торгівлі без відкриття кордонів для людей. Повинен бути вільний рух трудових ресурсів між Україною та Канадою. Тоді українські аграрії можуть приїжджати в Канаду на роботу й отримувати досвід. Якби років 10–15 років тому для українців був безвізовий режим із Канадою, США, Європою, щоб молодь мала можливість їздити, то вони б думали зараз по-іншому.

Також Україна потребує канадської техніки. В Канаді виготовляють багато хорошої техніки мінімальної культивації. Ми також не маємо хорошої бринзи. Це небагато, але з цього можна починати.

AgroPolit.com: В Україні є велика проблема із ринком землі, якого офіційно немає. Як цей процес відбувався в Канаді?

Денис Ковальський: Це був довгий процес. Наша система управління ринком землі вже давно відпрацьована, у нас є кадастр. Сьогодні іноземці не можуть купувати у нас землю, хоча їм вдається якимось чином обходити це обмеження. Мені розповідали, що багато китайців викуповують землю на заході Канади.

AgroPolit.com: Скільки коштує гектар землі в Канаді?

Денис Ковальський: Я продаю свою землю, і за попередніми оцінками вона коштуватиме десь 5 тис. канадських доларів за га (майже 4 тис. доларів США). Моя земля непогана, десь середньої якості. Але в Онтаріо, де вирощують овочі, фрукти й виноград, земля може коштувати 40 тис. доларів за га.

Зняття мораторію на продаж землі в Україні призведе до ще більшого хаосу

AgroPolit.com: На вашу думку, чи потрібен Україні ринок землі?

Читати до теми: Деталі угоди ЗВТ з Канадою

Денис Ковальський: У вас цей процес робиться занадто швидко і тому зараз панує хаос. Якщо ви знімете мораторій на продаж землі – буде більше хаосу. Тому в Україні сьогодні не можна знімати мораторій на продаж землі. МВФ каже, що як не буде вільного ринку землі, то вони не дадуть транш. Але хіба ці гроші від Фонду підуть напряму фермерам?

Ринок землі повинен бути в Україні. Але ваша країна не готова до того.

AgroPolit.com: Чи зіштовхуються канадські агропідприємці з таким поняттям, як рейдерство?

Денис Ковальський: Рейдерство в Канаді було у 20-х роках минулого століття, коли посередники закуповували зерно у фермерів. Але фермери об’єдналися в кооперативи, які працювали на них як менеджери та дбали про те, щоб фермер отримав більший прибуток.

Я був  шокований, коли дізнався про те, яким є рейдерство в Україні

AgroPolit.com: Як Україні зупинити хвилю рейдерства?

Денис Ковальський: Я був  шокований, коли дізнався про те, яким є рейдерство в Україні. У нас є рейдерство, але в нас є регулюючі закони.

По-перше, вам потрібно продовжувати мораторії. По-друге, потрібно тиснути на ВР, щоб створити комісію, котра працюватиме над законами, які захистять права аграріїв і власність фермерів. По-третє, фермерам потрібно об’єднатися проти рейдерів. Що зараз роблять рейдери в Україні – вирощують культури на експорт. І у вас земля тепер починає бути шахтою без відновлення ресурсів. Мені казали, що через збільшення вирощування зернових у вас пішло на спад тваринництво до тієї межі, що тепер навіть не вистачає гною селянам для своїх малих городів. Це не дуже добре.

AgroPolit.com: Чи є серед канадських підприємців ті, хто хоче вести в Україні бізнес і купити тут землю?

Денис Ковальський: Ні, бо вони знають, що у вас є проблеми з інвестиційним кліматом. До вас можна завести гроші, але дуже складно вивести прибуток. Кордон є кордон. Ваші фермери мають досвід у проблемі з рейдерством. Але підприємці з Канади, які захочуть приїхати тут працювати, одразу потрапили б під удар і не знали б, що робити.

Читати до теми: Не ринком єдиним. Фермерський досвід Америки та Канади в допомогу Україні

AgroPolit.com: Що потрібно Україні робити для розвитку аграрного потенціалу?

Денис Ковальський: Український агарний бізнес піде вгору, коли міністром стане фермер. Тоді ситуація розвернеться на 180 градусів. Я ж розповідав про Юджина Вілена й ті акценти, які він розставляв у своїй політиці. Вам теж варто звернути на це увагу. Також вам потрібно прибрати бюрократію чиновників міністерства.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com