друкувати


Олександр Романовський: Поки що повноцінного перегляду Зони вільної торгівлі з ЄС не відбувається

20 жовтня 2016, 12:23
Олександр Романовський, директора Департаменту міжнародного співробітництва міністерства аграрної політики  і продовольства України

Після ратифікації угоди про Зону вільної торгівлі з ЄС перемовини про збільшення квот на постачання української аграрної продукції майже не зупинялись. Торгівельні місії постійно вели переговори про  можливе збільшення, але прогрес не дуже очевидний. Яка наразі ситуація з переговорним процесом між Україною та ЄС щодо квот? Про це AgroPolit.com розпитав директора Департаменту міжнародного співробітництва Мінагрополітики України Олександра Романовського:

 AgroPolit.com: На які саме поступки пішла Європа в питанні квотування з Україною?

Олександр Романовський: Вже є проект рішення. Він розміщений на сайті Єврокомісії, де з ним можна ознайомитись. Зі здобутків, наприклад, по меду (ЄС пропонує збільшити квоти. - Авт.) додатково на 3 тис. тонн, оброблені томати – на 5 тис. тонн, виноградний сік – на 500 тонн, овес –  на 4 тис. тонн.

AgroPolit.com: Чи обговорюється можливість збільшення квот по червоному м’ясу для України?

 Олександр Романовський: По м’ясу зараз у нас немає збільшення. Для Європейської комісії це дуже вразлива позиція. У них є своє виробництво, і вони теж мають захищати власного виробника. У ЄС є такі ж постачальники, як Україна, котрі завозять цю продукцію. Але ми не зменшуємо своїх наполягань, навпаки – проводимо постійні консультації. Можливо, на наступному етапі вмовимо Європейську Комісію і на цю продукцію (підняти. – Авт.) квоту. Ми маємо розуміти, що така ж квота існує на тваринницьку продукцію і до ввезення в Україну. Вони так само мають квоти по свинині та по курятині. Тому, якщо ми будемо вступати в більш конкретний процес, треба розуміти – чим можемо поступитись.

 AgroPolit.com: Чи є квоти, які не вибираємо та від яких можемо відмовитись, або зменшити?

Олександр Романовський:  Усі квоти, які відображені в угоді (про ЗВТ. – Авт.), здобувалися в результаті довготривалих перемовин. На той момент вони вважались перспективними, тобто Україна їх вибиратиме. Є деякі стримуючі фактори, як, наприклад, на тваринницьку продукцію. Україна поки що не має дозволу експортувати цю продукцію, як країна, що не внесена до реєстру третіх країн, котрі мають таке право в ЄС. Коли отримаємо дозвіл, то потрібно буде подивитись, чи це право використовуватиметься. Щодо інших квот, можливо, зараз просто не конкурентна ціна наших виробників у даних торговельних позиціях, але з часом вони вийдуть (на ринок ЄС. – Авт.). Та відмовлятись зараз і потім знову казати «поверніть нам ці квоти назад» – недоцільно.

До якості м’ясної продукції претензій немає…

AgroPolit.com: ЄК не  влаштовує якість української м’ясної продукції?

 Олександр Романовський: До якості м’ясної продукції претензій немає. Деякі підприємства, можливо, ще й не відповідають вимогам ЄС. Але багато підприємств уже готові експортувати таку продукцію. Просто ще немає відповідних дозвільних рішень із боку Європейської Комісії.

 AgroPolit.com: Коли відбудеться наступний раунд переговорів про збільшення квот?

 Олександр Романовський: Я не буду говорити про жодні раунди, оскільки йде процес консультування. Ніякий переговорний процес офіційно (раунди) зараз не відбувається. Існує відповідна робота всіх міністерств, зокрема, Мінекономіки. Ми, як профільне міністерство, подаємо свої пропозиції і спільно з ними вже працюємо над загальною позицією країни для того, щоб хоча б мати консультації з Європейською Комісією. Поки що повноцінного перегляду Зони вільної торгівлі з ЄС не відбувається.

Аліса Коник, спеціально для AgroPolit.com