друкувати


Андрій Гордійчук: Мораторій на продаж земель на 1 рік – це «замилювання» очей аграріїв

10 жовтня 2016, 12:22
Андрій Гордійчук, член президії Аграрної партії Украіни

Найближчим часом у парламенті мають розпочати розглядати бюджет на 2017  рік.  Тож  лишилося ще трохи часу,  щоб  побачити, чи  прислухалась  влада до голосу аграріїв та Аграрної партії України, які 4 жовтня вийшли на Всеукраїнську акцію протесту. Паралельно AgroPolit.com поцікавився у організаторів протесту, як вони оцінюють його? Чи задоволені результатами? Детальніше про  це розповів в ексклюзивному бліц-інтерв’ю член президії Аграрної партії України Андрій Гордійчук:

AgroPolit.com: Чи виправдала сподівання аграріїв Всеукраїнська акція протесту 4 жовтня?

Читайте до теми: Всеукраїнський аграрний страйк – друга частина!

Андрій Гордійчук: Я вважаю, що прихід людей під стіни парламенту – необхідний і правильний крок. У Європі та у всьому цивілізованому світі такі акції – звичайне явище. Вони допомагають знайти компроміс у складних питаннях. Зі всієї України зібралося близько 2 тис. аграріїв, котрі зі сцени нагадали депутатам про свої законні права.

Чи почули нас «у верхах»? Загалом – так. Але чи буде з цього потрібний галузі результат? Важко поки що сказати. Адже, наприклад, у питанні повернення спецрежиму ПДВ чіткої відповіді немає. В уряді та парламенті так і не пояснили протестуючим, чи підуть наперекір вимозі одного з головних міжнародних кредиторів країни – МВФ –  відмінити спецрежим.

Читати до теми: Андрій Гордійчук: Вимагаємо від уряду та депутатів залишити спецрежим ПДВ для АПК

Є позитивні сигнали  у питанні земельної реформи, але поки що вимоги протестувальників задоволені частково.

Мораторій на продаж землі потрібно було продовжувати щонайменше на 5 років! Як член президії Аграрної партії України я наполягав і буду відстоювати цю позицію постійно. На мій погляд, потрібно було жорсткіше наполягати на цьому, а не погоджуватися на рік.

AgroPolit.com: Чому частково? Депутати  досить  оперативно  знайшли  компромісне рішення  у питанні продовження земельного  мораторію  на рік.

Андрій Гордійчук: Так, знайшли. Але для кого воно вигідне? Найбільше – для політичних сил у парламенті,  які звикли торгувати «гарячими» питаннями й отримувати за це електоральні бали. Проаналізуймо, що ж сталося. На засіданні аграрного комітету лідери двох політичних сил («Батьківщина» та «Радикальна партія») відмовилися від своїх  законопроектів щодо продовження мораторію на користь компромісного №5123-1. Здавалося  б, благородна мета – поступки заради інтересів села. Але, по-перше,  вони  відбулися під натиском протестувальників! По-друге, давайте дивитися на деталі: компромісний законопроект продовжує дію мораторію лише на рік, тоді як ми просили на триваліший термін. Я вважаю, що мораторій на продаж землі потрібно було продовжувати щонайменше на 5 років! Як член  президії Аграрної партії України я наполягав і буду відстоювати цю  позицію  постійно. На мій погляд, потрібно було жорсткіше наполягати на цьому, а не  погоджуватися на рік.

Лише рік мораторію не зупинить розгулу рейдерства в АПК. Ми ж пам’ятаємо, що причина активації «ділків» – підготовка «стаханівськими темпами» до відкриття ринку землі. Тому у 2017 році земельне рейдерство може лише посилитися.

AgroPolit.com: Чому наполягаєте на п’яти роках?

Андрій Гордійчук: Продовження мораторію на продаж земель на 1 рік – це «замилювання» очей аграріїв! Чому? Ми вже були свідками політичної бездіяльності  уряду та парламенту, які з року в рік тягнуть із прийняттям дорожньої карти земельної реформи. Постійно лише обіцянки – і нуль результату. Не став винятком і цей рік. Нагадаю, що в кінці 2015-го депутати також божилися зробити все, щоб запустити цивілізовану земельну реформу. Але ні закону «Про  обіг земель…», ні нормальної судової системи, ні  надійного інституту захисту права власності в країні за рік так і не  створили. Тому не потрібно імітувати  реформу. Краще зробити її план – і за 5 років спокійно, крок за кроком, його  виконувати.

До того ж, лише рік мораторію не  зупинить розгулу рейдерства в АПК. Ми  ж пам’ятаємо, що причина активації «ділків» – підготовка «стаханівськими темпами» до відкриття ринку землі. Тому  у 2017 році земельне  рейдерство може лише посилитися.

Відтак аграріям не  потрібно зупинятися на досягнутому.  Я думаю, що головна боротьба за свої права у аграріїв попереду. Аграрна партія і я, як її учасник, готові до  кінця відстоювати прозорі правила гри на земельному ринку і загалом для галузі. 

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com